Kategorie

RÓŻYCZKA

Dzisiaj jeszcze krótka recenzja. Powiem szczerze, że mało jest polskich filmów, które naprawdę potrafią mnie urzec. I tak naprawdę zwykle urzekają mnie te stare, polskie filmy jak kogel-mogel czy serial czterdziostalek. Różyczka jest filmem nowym, jest to dramat z 2010 roku. Pierwsze, co jest godne zauważenia to wyśmienita obsada aktorska. Robert Więckiewicz grający Rożka,funkcjonariusza sb(znany min. ze Świadka Koronnego), Magdalena Boczarska jako Różyczka( piękna, seksowna i bardzo naturalna) oraz Andrzej Seweryn jako pisarz(niesamowicie odgrywa tutaj swoją rolę).Akcja filmu rozgrywa się w latach sześćdziesiątych, czasach cenzury i ciężkiej sytuacji politycznej. Różyczka spotyka się z Rożkiem,początkowo nie wiedząc, że jest on funkcjonariuszem. Ale Rożek dobrze wie, że Różyczka pracuje z pisarzem, który próbuje obalić krajową propagandę. Pewnego dnia Rożek dostaje rozkaz, żeby Różyczka znalazła coś na pisarza. Chcąc, nie chcąc, angażuje we wszystko Różyczkę. Na początku Różyczka ma duże opory, ale w końcu dlatego, że kocha Rożka, postanawia mu pomóc. I zaczyna uwodzić 60-letniego pisarza. Najpierw jest to dla niej tylko praca, którą musi wykonać. Jednakże z czasem dostrzega, że pisarz jest bardzo wartościowym człowiekiem. W końcu namiętnie się z nim kocha i wprowadza do niego. Rożek dostaje szału. Jest potwornie zazdrosny. Różyczka zaś ma straszne wyrzuty sumienia, że  mieszka z pisarzem i dalej go wydaje. W końcu zrywa współpracę z Rożkiem, gdyż zdecydowała, że wyjdzie za pisarza. Niestety Rożek nie może się z tym pogodzić i gdy tylko pojawiają się sprzyjające okoliczności, odkrywa karty pisarzowi. W tym czasie raporty napisane przez Różyczkę, są wykorzystane, żeby zniszczyć karierę pisarzowi. Wszyscy się od niego odwracają. Jest on załamany,ale po kilku dniach wybacza  Różyczce i biorą ślub. Załatwiają paszporty i mają wyjechać za granicę. Gdy Różyczka wraca z paszportami do domu, odkrywa, że jej męża nie ma, a balkon jest otwarty. Wygląda przez balkon, a na dole, cały zakrwawiony, leży jej mąż. Film przemawia do odbiorcy. I cały czas zaskakuje. Kto może przypuszczać,że Różyczka zakocha się w 60-letnim pisarzu i zostawi Rożka?Czemu pisarz wybacza Różyczce, gdy się dowiaduje, że to ona była konfidentem?Czemu Rożek nie zostawia ich w spokoju,tylko zabija pisarza?Przecież, gdyby tak kochał Różyczkę, nie pozwoliłby jej,żeby była zamieszana w sprawy polityczne. Film jest piękny i wzruszający.  W czasach cenzury i politycznej walki, miłość nie ma prawa do życia. Jedna miłość nie okazuje się trwała, gdy chodzi o władze, a druga nie ma prawa do istnienia,gdyż starają się ja stworzyć osoby z dwóch różnych światów.  I jak to możliwe,żeby ludzie przy takiej różnicy wieku, się w sobie zakochali?

 


4c komentarze/y do RÓŻYCZKA

 • „Różyczka” rzeczywiście jest świetnym filmem, to taka miła odmiana na tle współczesnego polskiego kina ;) a najbardziej z całego filmu uwielbiam ścieżkę dźwiękową, jest po prostu piękna.

 • ~Volar

  Ciekawe masz wpisy, chętnie je zawsze czytam

 • krys32

  Prosze hasło krzys

 • ~P.

  Ojej… niezły dramat :/ Co do PL filmów, to wiele ludzi ma te same zdanie: teraz produkują komercyjne gówna, których i tak nikt nie chce oglądać.

  Jeśli chodzi o dramaty, to polecam film pt. „Łono” w wersji angielskiej „Clone”. Dramat o miłości kobiety do mężczyzny, który nagle ginie w wypadku, a ona z tym nie umie się pogodzić i…. – film psychologiczny troszkę :)

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>